Obuv na klasický štýl bežkovania je nižšia a umožňuje v členku neobmedzený ohyb. Pevné usadenie päty v topánke je veľmi dôležité, preto sú topánky na klasiku v oblasti päty vystužené plastom alebo pri pretekových modeloch karbónom. Predná časť podrážky v prstovom kĺbe je mäkká a tým zaručuje ohyb chodidla pri odraze.
Majte na zreteli, že kupujete športovú obuv a musí vám dokonale padnúť na nohu. Pre každého bežkára je veľmi nepríjemné, keď ho v strede túry začnú topánky odierať alebo tlačiť. Obuv vyberáme presne na veľkosť chodidla. Neodporúčame kupovať väčšiu veľkosť kvôli hrubším ponožkám, pretože keď sa vám vnútorné vystlanie topánky používaním vytlačí, tak sa vám bude noha v topánke pohybovať a bude vám odierať pätu. Ale nemôžete ani počítať, že by vám časom obuv povolila, pretože špička aj päta bývajú vystužené pevným materiálom.
Viazanie si vždy vyberajte podľa typu bežeckej obuvi (NNN alebo SNS), preferovaného štýlu jazdy (klasika, kombi alebo skate), systému upínania (auto alebo manuál), značky alebo iných špecifikácií (farba, model, materiál a pod.).
Ako vybrať správne viazanie na bežky
V našich predajniach predávame predovšetkým viazania NNN a predávame predovšetkým bežky na klasiku – šupinové alebo so stúpacím pásom, preto sa sústreďte na kapitoly o nich.
Bežky vyberáme podľa štýlu preferovanej jazdy - klasika, kombi alebo skate a podľa typu viazania SNS alebo NNN. Musíme tiež brať do úvahy aj systém upínania, ktorý môže byť automatický alebo manuálny. Aby ste v tom mali lepší prehľad pozrite si obrázok základného rozdelenia obuvi a viazania podľa typu. Nezabúdajte, že viazanie a obuv musí byť navzájom kompatibilné a montáž vám odporúčame zveriť do rúk odborníkov.
Viazanie podľa štýlu jazdy
Klasika vyžaduje ohybnejšiu podrážku a do istej miery aj viazanie. Takáto obuv je pohodlnejšia a ohybnejšia.
Kombi predstavuje kompromis medzi klasikou a korčuľovaním, teda tvrdosťou a ohybnosťou. Ide o kompromis a teda kvôli pôžitku je lepšie mať dva sety (zvlášť na klasiku a zvlášť na skate).
Skate, iným slovom aj korčuľovanie má veľmi tvrdú podrážku a viazanie. Je zosilnená v oblasti členku, dostatočne fixovaná a stabilná.
Backcountry pre jazdu mimo vyznačených ciest (voľný terén). Takáto obuv má zosilnené viazanie, vyšší členok, lepšiu priedušnosť a vodeodolnosť.
Rozdiel medzi NNN a SNS viazaním
NNN viazanie (New Nordic Norm) - jedná sa o špičkové viazanie od výrobcu Rottefella, ktoré ide v súčasnosti do popredia pre jednotný systém viazania. Spočíva v dvoch samostatných drážkach (koľajniciach) na ktoré sa upína bežkárska obuv. Najčastejšie sa s ním stretnete u výrobcov Fischer a Rossignol.
SNS viazanie (Salomon Nordic System) - toto viazanie vyvinul výrobca Salomon. Niektoré typy nájdete pod názvom SNS Pilot (Salomon Nordit System Pilot). Systém profilu spočíva v jednej samostatnej drážke v strede, ktoré sa upína na bežkársku obuv. Najčastejšie ju nájdeme u výrobcu Salomon.
Viazanie s doskou NIS - je výhodné z hľadiska lepšej inštalácie (bez vŕtania do bežiek), presnejšieho upnutia s možnosťou kedykoľvek prispôsobiť ťažisko viazania. Nevýhodou je že umožňuje inštaláciu len NNN viazania.
Systémy upínania
Najčastejšie môžeme natrafiť na tieto dva systémy upínania:
Auto (automatické upínanie viazania) - je najobľúbenejší medzi športovými a rekreačnými bežkármi. Systém spočíva v jednoduchom automatickom zacvaknutí obuvi do viazania. Uvoľnenie, resp. odpojenie viazania potom prebieha za pomoci paličky. Jedná sa o veľmi jednoduché upnutie, ktoré sa ľahko obsluhuje.
Manuál (ručné upínanie viazania) - je skôr obľúbený medzi profesionálmi a závodnými lyžiarmi. Systém funguje na základne mechanického upnutia tak, že bežkár umiestni nohu do drážky viazania a rukou upne zaisťovaciu páčku. Jedná sa o systém, ktorý eleminuje možnosť nechceného uvoľnenia topánky, no na druhej strane je obsluha zložitejšia a menej pohodlná pre bežného rekreačného bežkára.