Pedále na bicykle môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. Klasické a nášľapné pedále. Tu sa rozhodujeme podľa dĺžky jazdy na bicykli, druhu jazdy (športová, rekreačná, rodinná, „do obchodu“). Klasické pedále využijeme v prípade, že z bicykla často zosadáme, ideme s deťmi, nepôjdeme dlhé vzdialenosti. Nášľapné pedále sú vhodné do terénu, na športové a dlhé výlety. Pedále ešte rozdeľujeme na MTB systémy a cestné pedále.
Klasické pedále
Sú plastové, alebo kovové. Plastové majú menšiu hmotnosť, no sú menej odolné aj bezpečné. Noha vám pri jazde môže skĺznuť dole. Sú vhodné na krátke vzdialenosti. Kovové pedále majú väčšiu hmotnosť, ale aj väčšiu odolnosť voči opotrebeniu. Sú vhodné na asfaltové či mierne terény. Ak chcete jazdiť aj v teréne, potom je vhodné si zakúpiť špeciálne pedále s väčšou šírkou nášľapnej plochy a ostrými pinmi.
Nášľapné pedále
Majú úplne inú konštrukciu ako klasické pedále a s tretrou sú spojené pomocou „kufrov“. Tie sú pripevnené skrutkami k podrážke tretry. Používajú sa pri horských aj cestných bicykloch pre vyššiu efektivitu výkonu. S nášľapnými pedálmi zaberáte v hornej aj dolnej polohe. Pri nastupovaní ich zacvaknete do pedálov, pred zosadnutím z bicykla ich uvoľníte otočením päty do strany. Vyrábajú sa rôzne systémy nášľapných pedálov v závislosti od výrobcov. Rozlišujú sa aj hmotnosťou, podľa použitých materiálov. Čím sú ľahšie, tým sú aj drahšie. Ďalším variantom sú pedále s magnetom.