Šnorchel je dýchacia trubica, ktorá zabezpečuje prísun vzduchu z vodnej hladiny pri splývaní a pohybe tesne pod hladinou. Používajú sa pri šnorchlovaní, potápaní
a freedivingu. Podľa funkcie môžeme rozdeliť šnorchle na: Jednoduché dýchacie trubice s klasickým tvarom sú vhodné na šnorchlovanie pre nenáročných zákazníkov.
Polosuché šnorchle sú veľmi populárne, pretože sú vybavené vlnolamom, ktorý chráni ústie šnorchla pred natečením vody, výdychovým ventilom pre jednoduché
vyfúknutie vody zo šnorchla a ergonometricky tvarovaným náustkom, ktorý pohodlne "zakúsnete". Suché šnorchle majú rovnakú výbavu ako polosuché, plus vrchnú klapku, ktorá pri ponorení šnorchel uzavrie. Tým sa do trubice nedostane voda. Vhodný je najmä pre šnorchlistov, ktorí dbajú na svoju bezpečnosť, či neradi ochutnávajú slanú vodu.
Celotvárová maska je maska na šnorchlovanie, ktorá pokrýva celú plochu vašej tváre, od čela až po bradu. Jej súčasťou je aj integrovaný suchý šnorchel, ktorý je vybavený ventilom proti zaliatiu. Celotvárové masky riešia niekoľko problémov, ktoré mnohých ľudí trápia a vadia im.
1. Dýchanie: Mnohí ľudia nemajú radi dýchanie cez klasický šnorchel, pretože ich z toho bolí sánka a dýchanie len cez ústa im príde neprirodzené. V celotvárovej maske môžete dýchať voľne a prirodzene ústami a/alebo nosom. Dýchanie je tak podstatne prirodzenejšie a spríjemňuje to celkový pôžitok zo šnorchlovania.
2. Zahmlievanie: vďaka premyslenému systému dýchania sa vzduch v maske pri dýchaní neustále vymieňa. Vďaka tomu je zahmlievanie minulosťou a vy si môžete šnorchlovanie naplno užívať.
3. Fúzy: tradičné šnorchlovacie masky a fúzy si vôbec nerozumejú. Priestor pod nosom sa cez fúzy nedá utesniť a maska neustále zateká. Celotvárová maska pokrýva celú vašu tvár (po jej obvode) a tak fúzy nerobia problém. (To však neplatí o brade)
4. Celkový komfort: V celotvárovej maske je šnorchlovanie veľmi príjemný zážitok Šnorchlovať môžete aj hodiny a užívať si podmorský svet bez väčších komplikácií či problémov.