Aké druhy skialpinizmu poznáme

Závodný skialpinizmus

Charakteristickou pre túto kategóriu je útla skialpová lyža podobajúca sa skôr na bežku, podobnej hmotnosti. Je určená pre závodníkov, ktorých cieľom je dosiahnutie vrcholov a sediel v čo najkratšom čase. V obliehavých kombinézach naháňajú časovku s výhľadom obmedzeným na konce lyží pretekára pred nimi. Nie je to nič nové, prvé takéto preteky sa konali už v roku 1928. Momentálne existujú dva spôsoby pretekania: rally systém a systém štart a cieľ.

Fitness skialpinismus/Speedtouring

Lyže sú najľahšie, najužšie a najkratšie. Určené pre rýchly výšľap nahor. Určené pre výkon a závodnú sféru.

K závodníkom majú blízko vyznávači fitness skialpinizmu. Ľudia, ktorí po práci vyrazia miesto do posilňovne do kopcov. Svoju fyzickú kondíciu zlepšujú behom do kopca. Často šľapú večer po zjazdovke s čelovkou na hlave. Ich trasy sú väčšinou bezpečné a tak sa zaobídu bez lavínovej výbavy. Vybehnú si dvakrát zjazdovku, značenú trasu, majú 1000 výškových metrov a urobili niečo pre svoje zdravie. Toto je najrýchlejšie rastúci druh skialpinizmu v celej Európe.

Klasický skialpinismus/Skitouring

Najrozšírenejšia kategória. Lyže sú dlhšie, širšie, stabilnejšie a najpohodlnejšie – pre začiatočníkov, pokročilých aj náročných.

Samozrejme stále existuje aj klasický skialpinizmus. Jeho priaznivci vyrážajú na vrcholy horských štítov a nesú si so sebou lavínovú aj horolezeckú výbavu. Keď sa už zasnežený terén mení na skalu, pripínajú lyže na batoh a lezú ďalej. Užívajú si tak zdolanie vrcholu, ako aj následnú cestu dolu otvoreným terénom. Skialpinizmus dáva človeku absolútnu voľnosť pohybu po snehom pokrytých horách s nádhernými výhľadmi a odmenou za výstup je dlhý zjazd naspäť do civilizácie.

Freeride/Freetouring

Lyže sú najširšie, najdlhšie, najťažšie a najrobustnejšie.

Vyznávači slobodnej jazdy na prudkých svahoch sa sústredia hlavne na zjazd. Pôžitok z jazdy vo voľnom teréne je pre nich tým najdôležitejším. Ich lyže sú preto tak široké, aby sa čo najlepšie vyrovnali so snehovými podmienkami mimo zjazdovky. V takomto prípade potrebujú skialpovú lyžu, ktorá je dostatočne široká, no zároveň ľahká a je vybavená skialpovým viazaním. Pri jazde panenským prašanom rozdiel skoro nespoznáte, pocítite ho až pri jazde tvrdším a rozjazdeným terénom. A to je úplne dostačujúce na to, aby ste si vychutnali super prašanovú jazdu kdekoľvek kde sa vám zaráči bez akýchkoľvek lanoviek, vlekov a zbytočného publika.