Aké lyže si vybrať ?

Spýtajte sa sami seba: do akého terénu chcem s lyžami vyraziť? A aké sú moje lyžiarske schopnosti?

Lyže dlhšie ako postava (+5 až 10 cm) ponúkajú viac stability pri rýchlejšej jazde a lepšie nesú v mäkkom snehu, ale vyžadujú si vynikajúceho lyžiara, obzvlášť pri náročných podmienkach.

Príliš krátke lyže (výška postavy - 15 cm) slabo nesú v mäkkom snehu a na tvrdom snehu sú veľmi nestabilné.

Pre začiatočníka- výška postavy mínus 5 - 10 cm (individuálne)

Pokročilí a skúsení – o výške postavy

Športová jazda alebo ľahké ovládanie?

Začiatočníci by mali zvoliť lyže s mäkším flexom, teda „mäkšie lyže“, ktoré umožňujú jednoduchšie nasadenie oblúka a kontrolu. Takéto lyže vám odpustia aj nejaké chybičky v technike, reagujú na ne menej citlivo.

Pokročilý lyžiari a experti volia radšej lyže s tvrdším flexom. Tie zaručia, že pri jazde pocítite okamžité a priame reakcie.

Šírka lyží

Tu je dôležité najmä to, do akého terénu a na aký účel majú lyže slúžiť. Lyže so šírkou 85 +/- 5 mm sú najvšestrannejšie, dá sa s nimi jazdiť všade a dokonca aj pôžitok z jazdy je za normálnych podmienok väčší ako na úzkych lyžiach, najmä v prašane. Naozaj široké lyže sú neporaziteľné v prašane a mäkkom snehu.

Starostlivosť o lyže

Lyže bez servisu = menej zábavy. Profesionálny servis sa z času načas určite vyplatí. Hrdzavé hrany ako dôsledok nesprávneho skladovania a suchá sklznica citeľne zhoršujú jazdné vlastnosti lyží.

Ľahké až pretekárske modely/SPEEDTOURING

Hlavne nech sú lyže ľahké! Toto je niečo pre znalcov a špecialistov orientovaných na výkon. V porovnaní s ťažšími modelmi, sú jazdné vlastnosti týchto lyží prehliadnuteľné. Vážia okolo 1kg. Sú všestranné, ale predsa nemajú vlastnosti ako allround lyže. Pri zjazdoch si ale vyžadujú až veľmi dobré lyžiarske schopnosti. Cieľovú skupinu pre tieto modely tvoria skialpinisti orientovaný na výstupy a taktiež tí, čo sú posadnutí vážením výstroje a naozaj nároční športovci.

Allround lyže/SKITOURING

Všestranné modely, vhodné na čokoľvek. Lyže tejto kategórie sa vyznačujú tým, že sú vyrobené z hodnotných materiálov, s kvalitnou konštrukciou, sú ťažšie a často aj širšie pre lepšie jazdné vlastnosti. S nimi zvládnete s istotou každý terén a druh snehu. Najmä na tvrdom podklade sa výrazne odlišujú od ľahkých modelov. Najlepšie sú na krátke až stredne dlhé oblúky a aj rýchlosť si ľahko ustrážite.

Freetour a freeride/FREETOURING

Konštrukcia je podobná u freeride aj freetour modelov, ale freetour modely sú o niečo ľahšie. Dlhé oblúky, vyššia rýchlosť a ani jazda v prašane im nespôsobujú ťažkosti. Šírka týchto lyží môže byť až 100 mm a viac. Občas aj nejaký ten skok a to všetko v rozmanitom teréne a dokonca aj na rozjazdenom snehu.

SKIALPOVÉ LYŽE

Lyže na túru by mali byť prispôsobené dvom faktorom: neupravenému, rôznorodému snehu a fyzickej náročnosti výstupu. Počas zjazdu sa pohybujeme prevažne v mäkšom snehu, ale zvyčajne nedosiahneme rýchlosť ako na upravenej zjazdovke. Skialpové lyže však slúžia predovšetkým na výstup, a preto je dôležitým parametrom ich hmotnosť. Práve optimálny pomer nízkej hmotnosti a jazdných vlastností sú v kategórii touring tými najdôležitejšími parametrami.

Trend rozširovania zjazdových lyží sa samozrejme odrazil aj v touringovej sfére. Na neupravenom snehu je veľmi dôležitou vlastnosťou lyže vztlak umožňujúci "plávať" na povrchu snehu. Zjednodušene: čím širšie lyže, tým väčšia plocha, tým väčší vztlak, tým ľahšie zatáčanie. Rozšírenie so sebou ale prináša aj zvýšenie síl pôsobiacich na lyže. Najmä pri jazde po tvrdom snehu (ľad, firn) dochádza k väčším silovým pákam ako na starších úzkych lyžiach. Z toho dôvodu je lyža navrhnutá výrobcom tak, aby mala dostatočnú tuhosť aj pevnosť v torzii (oblúku).

Súčasné šírky lyží pre touring sa pohybujú v stredovom rozmedzí 78 až 90 mm. Užšie lyže sú využívané pretekármi, ktorí v rámci čo najlepšieho výkonu bojujú o každý gram navyše. Výnimočne sa používajú aj širšie lyže, ktoré predstavujú medzistupeň kategórií touring a freeride.

Dĺžka

Touringové lyže zaznamenali veľmi výrazné skracovanie. Vyrábajú sa zvyčajne v troch až piatich dĺžkach v rozmedzí 150 až 185 cm. Dá sa povedať, že pri voľbe dĺžky lyže siahnete po lyžiach s menšou dĺžkou, ako je vaša telesná výška, maximom dĺžky býva výška postavy. Je nutné dodať, že kratšie lyže významne uľahčujú stúpaciu otočku. Niektoré značky odporúčajú dĺžku podľa hmotnosti lyžiara, ktorá by mala byť v súlade s vlastnosťami lyže.

Hmotnosť

Dôležitý faktor, ktorý výrobcovia vyriešili použitím ľahučkých materiálov. Preto zostali aj širšie lyže príjemne ľahké. Pri renomovaných výrobcoch sa hmotnosť páru lyží dĺžky 170 cm pohybuje od 2,5 do 3,2 kg, a to aj pri šírkach 90 až 100 mm pod topánkou. Nezabúdajme, že výhodu ľahkej lyže môže pokaziť ťažšie viazanie, prípadne ťažšie lyžiarky.

Polomer vykrojenia - rádius

Pohybuje sa od 15 do 30 m. Kratšie oblúky sú počas skialpových zjazdov bežnejšie a ak ste ich priaznivcami, voľte polomer okolo 20 metrov. Veľmi pokročilý lyžiar by mal bez problémov zvládnuť dlhší oblúk aj na lyžiach s menším polomerom. Pri niektorých lyžiach sa môžete stretnúť s duálnym polomerom. Vykrojenie prednej časti lyže s menším polomerom dostane lyžu ľahko do oblúka, o niečo väčší polomer v zadnej časti lyže je výhodný pre optimálny výjazd z oblúka.

Tvary lyží

Aj skialp zasiahla vlna rockeru, aj keď nie tak silno. Často sa objavuje tzv. semi-rocker. Lyže tohto typu majú rocker len na špičke. Ak je rocker vpredu aj vzadu, potom je veľmi blízko špičke aj pätke. Vďaka tomu je stále dostatočne veľká plocha kontaktu stúpacích pásov so snehom.

Vhodnosť podľa podmienok

Väčšina výrobcov uvádza vhodnosť lyže pre mäkký/tvrdý sneh alebo tiež voľný terén/zjazdovku. Pre toho, kto chce mať čo najuniverzálnejšie lyže, je to veľmi podstatná informácia. Obvykle býva uvádzaná v percentách, napr. 70% voľný terén - 30% zjazdovka.

Sendvičová konštrukcia

Moderné lyže sú výhradne sendvičovej konštrukcie. Základným prvkom ich ľahkosti je vo väčšine prípadov drevené jadro. Medzi drevami hrá hlavnú úlohu papierovo ľahká Paulownia, ktorá býva vystužená pásmi z buku alebo bambusu. Komponenty prispievajúce k vyššej tuhosti a plynulosti jazdy sú obvykle z karbónu alebo plátov titanalu. Medzi materiálmi sklzníc prevláda grafit.

Uchytenie pásov

Typickou súčasťou býva skôr malá drážka na pätke lyže. Niektorí výrobcovia lyží dodávajú tiež pásy, ktorých úchyty sú kompatibilné len s lyžami rovnakej značky (Dynafit), a lyže majú náležite upravený tvar špičky aj pätky. Ak si zaobstaráte pásy od značky, ktorá je kompatibilná takmer s akýmikoľvek lyžami, získavate zvyčajne výhodu použitia jedných pásov na lyže viacerých dĺžok, a to kvôli variabilite dĺžky úchytov.

Dámske lyže

Fenomén špecializácie na základe pohlavia sa nevyhol ani lyžiam. A nejde len o dizajn, ale aj o parametre a konštrukciu lyží. Každá zo svetových značiek má v ponuke nejedny touringové lyže pre ženy.